Jak jsem přišel k PMI-80

 

Nejprve bychom si ale měli povědět, co to PMI-80 vlastně je: PMI-80 je školní jednodeskový mikropočítač, používaný v osmdesátých letech k ukázce programování ve strojovém kódu. A proč si tu zrovna o něm povídáme? Inu hlavně proto, že mě staré osmibity baví, pak taky proto, že se takovými věcmi tento web zabývá, a pak... no, k tomu se ještě dostaneme.

(krátké vyprávění)

PMI-80 je velmi jednoduchý stroj: Nemá žádný grafický výstup, má jen malou klávesnici s pětadvaceti tlačítky, a celkově obsahuje v podstatě jen to nejnutnější - krom procesoru, podpůrných obvodů, pamětí a obvodů rozhraní už na něm (až na displej) není vůbec nic. Nemá dokonce ani známý obvod čítače - časovače 8253, který poté byl snad v každém československém osmibitovém mikropočítači, založeném na procesoru MHB8080A. Přesto, nebo snad právě proto, je to stroj svým způsobem kouzelný, a kromě výuky programování se díky své jednoduchosti dal použít třeba jako řídící systém jednoduchých CNC strojů (převážně domácí výroby, viz Cncnet). Díky své koncepci byl také levnější než plnohodnotné mikropočítače a dal se snadněji vyrábět ve větších množstvích - díky tomu se PMI-80 poměrně rychle octlo na nejedné škole, a mnozí z nás na něm napsali svůj úplně první program (Třeba co se týče mně: Já ne).

 

PMI-80 original PMI-80 M16
Originál PMI-80, kufříkový mikropočítač PMI-80 M16 replika, vzor EC1045

Foto (originální PMI-80) - Rostislav Lisový, Flickr; PMI-80 M16 - autor webu

 

Vyrábět se začal už někdy v roce 1982 v Tesle Piešťany, tedy o rok až pár let dříve, než později oblíbené mikropočítače PMD-85 a další. Následná vlna "pravých" mikropočítačů s grafickým výstupem a interpreterem Basicu G, která přišla o pár let později, "PMIčko" uvrhla téměř v zapomnění - naštěstí jen téměř, své příznivce i místo na slunci si stihl najít, a třeba co se týče mně, tak si vzpomínám, že jako malý kluk jsem často hleděl s úžasem a obdivem do jednoho Amára z r. 1984 (které mám dodnes) s myšlenkou "tomu bych jednou chtěl rozumět".

Přání se plní

Asi proto, že už jako malý kluk jsem toužil zkrotit PMD-85 se stejným procesorem, a taky proto, že přání často mívají tendenci se vyplnit (a zejména ta dětská upřímná, byť někdy třeba až za hodně dlouho), se po letech stalo to, co se nestalo tehdy: Objevil se "učitel" v podobě Jirky z Nostalcompu, a také příležitost - 20ks plošného spoje, navrženého jedním nadšencem tak, aby se dala postavit replika PMI-80 z dnes dostupných součástek. Nezaváhal jsem, a posledních 600,- Kč, uškudlených z rodinného rozpočtu, jsem k ženině nelibosti obětoval na stavbu PMI-80 M16, a DPS zakoupil. Jak se později ukázalo, nebylo to zdaleka posledních šest stovek, které do toho padly, ale jako správný nadšenec a nostalgik nelituju ani trošku - moje PMI-80 M16 s číslem 007 žije, a dělá mi radost :-)

"PMIčko" tedy i po letech dělá přesně to, k čemu bylo původně určeno - učí lidi programovat. A protože to dělá dobře, tak se i já po mnoha letech učím ovládnout "osmdesátosmdesátku", procesor, o kterém jsem si už na střední škole před víc jak patnácti lety myslel, že je "obsolete", a který je dnes již bezmála pětadvacet let zavát prachem počítačových dějin...

Nebo ne...?

 

Chcete se dozvědět víc o PMI-80?

http://sapi.cz/pmi-80/pmi-80.php - stránky tvůrce replik PMI-80 a dalších čs. počítačů
http://adoid.webzdarma.cz/pmi/pmi.htm - většina potřebné dokumentace
http://sdq.czweb.org/old_computers/pmi/ - užitečné úpravy a doplňky
Wayback machine - http://osmi.tarbik.com/cssr/pmi80.html
http://www.oldcomputers.wz.cz/pocitace/PMI-80/PMI-80.html
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=36945
http://www.root.cz/clanky/ceskoslovenske-osmibitove-pocitace/