Programátor PIC16F84 na COM (upravený JDM)

 

Již delší dobu jsem se zabýval myšlenkou, že se naučím něco o jednočipových mikropočítačích, tzv. MicroController Units, česky mikrořadičích.

 

Poslední dobou začínaly nabývat na popularitě hlavně PIC16F84 a PIC16F627 a -8 od americké firmy Microchip, a to zejména díky dobré koncepci, dobrému výkonu i parametrům, bohaté obvodové "výbavě" přímo na čipu (watchdog, eeprom apod.) a zejména díky faktu, že obsahují paměť typu Flash (vícenásobně přepisovatelnou, neocenitelná pomoc při vývoji SW) a tohle celé je ještě pořád za vcelku přijatelnou cenu a s výbornou podporou od výrobce. Začal jsem tím, že jsem si jeden kousek zmíněného mikrořadiče objednal. Po asi půlročním "sušení" v šuplíku a studiu literatury jsem se konečně dokopal a porozhlédl se na netu po nějakém jednoduchém programátoru, který je nezbytným doplňkem pro práci s těmito obvody. Nechtěl jsem hned kupovat profi programátor za několik tisícovek, šlo mi o cenu a jednoduchost, pro začátek. Něco jsem vyhrabal, a to "něco" se vám tu budu snažit popsat.

Internet je studnice všeho možného, včetně programátorů nejrůznějších druhů. Jeden z nejčastěji se vyskytujících druhů na COM port je JDM a jeho nejrůznější úpravy. Jednu z nich jsem postavil, a právě tu si tady hezky popíšeme ("připravte si silný lihový fix..." :-)).

Schéma:

JDM schéma

 

Při pohledu na schéma je jasné, že určitě nejsou dodrženy všechny programovací specifikace, jak je definuje Microchip (to ostatně mnohdy nejsou ani u daleko dražších programátorů :-)), nicméně zařízení je do jisté míry funkční (sem tam se vyskytne malý problém, rozepížu se dál, nicméně za ty prachy...). Programátor je napájen přímo z portu COM z linky TxD, ze které se tvoří jak napájecí napětí pro mikrořadič, tak napětí programovací. Napájecí napětí by mělo být okolo 5V. Zde se tvoří z napětí portu přes rezistor 2k2 zenerovou diodou 5V1 a poté je ještě sraženo normální usměrňovací diodou na napětí okolo 4,4V (soudím že ta dioda by zde být nemusela, nicméně jsem s tím neexperimentoval). Programovací napětí je tvořeno podobně, přes rezistor 10k zenerovou diodou 13V. Toť vše, napětí a proudy na ostatních vývodech mikrořadiče jsou upraveny pomocí rezistorů. Můžu ujistit (přesto že zapojení ve mě z počátku vzbuzovalo nedůvěru), že mikrořadič není nijak ohrožen na životě (ověřeno prakticky, "párkrát" jsem ho už programátorem protáhl a pořád jede...) a programátor svůj účel plní.

*** Doplněny fotografie - 26.12.2010 ***

Strana součástek a kabel od Metexu Spoje
Upravený JDM - strana součástek a kabel od Metexu Upravený JDM - spoje

 

Jako programovací software k tomuto "programátoru" a procesoru PIC16F84A používám COM84 od DJ Dyka. Software sem tam odmítne načíst HEX soubor a sem tam při verifikaci naprogramovaného čipu vyhodí chybu, nicméně není to tak často a pro začátek se to dá přežít. S tímto programátorkem můžete programovat i PIC16F627 a -8, ovšem použitý software musí být IC-prog, poslední verze je 1.05C. Ostatně tento software používám i pro programátor TAIT serial na LPT (popíšu příště), neboť je promyšlený, funguje spolehlivě a podporuje velké množství součástek a několik programátorů

No a to je zatím vše přátelé, tádydádydádýdadá, a když seženu někde digitální foťák, tak sem hodím i fotky těch mých bastlů (konkrétně tenhle jsem měl na kousku bastldesky hotový zhruba za hodinku).

Odkazy:

http://www.volny.cz/dj_dyk/ - Software COM84
http://www.ic-prog.com - Software IC-prog

 

*** Doplnění k odkazu - 4.2. 2012 ***

Jelikož stránka autora (a tedy ani odkaz na ni) již není nějakou dobu funkční, v odkazu níže se můžete podívat, jak autorova stránka vypadala. Kdybyste měli s konstrukcí nějaké potíže, napište mi - rád vám pomohu.

Wayback machine:

http://www.volny.cz/dj_dyk/ - webový archiv autorovy stránky