Majáček pro sanitku


Kdo má děti (obzvlášť chlapce), dobře ví, že „bez autíček to zkrátka nejde”. Vědí to i babičky, takže obvykle se časem sejde spousta autíček, z nichž minimálně několik má majáčky. Jenže ouha - u levnějších hraček jsou to pouze atrapy které neblikají, a jedno z prvních přání které milá dítka projeví je... no, schválně jestli uhodnete.

Ovšem není nic snazšího. Udělejte si kávu, dnes tu máme jednoduchý návod na ještě jednodušší stroboskopický majáček pro hračku sanitky, policejního vozu, odtahovky apod. Než vám káva vychladne na tu správnou teplotu a než ji vypijete, máte hotovo, ratolesti (sličné maminy ze sousedství) radost, a vy malé bezvýznamné, nebo možná i významnější plus.

Je ale třeba úvodem zmínit, že zapojení obsahuje mikrokontrolér který je třeba naprogramovat, takže budeme potřebovat nejen ten, ale i nějaký programátor, o kterém předpokládám že jím disponujete. Ovšem to vám jistě nemusím říkat, to určitě už dávno víte a programátor máte, proto přece pravidelně navštěvujete tento blog... Smiley Nebo ne?

 

Hračka sanitky
Hračka sanitky - k dostání u vašeho oblíbeného prodejce

 

Zapojení je jednoduchost sama, při pečlivé práci by měl majáček blikat hned na první zapojení. To „hned” znamená opravdu hned - okamžitě po připojení napájecího napětí se majáček zhruba na 35 sekund rozbliká. Po uplynutí této doby zhasne a mikrořadič se uspí, po stisku tlačítka se vyvolá přerušení které probudí mikrořadič, a cyklus se opakuje. Ve stavu spánku má mikrořadič spotřebu v řádu desítek mikroampér (pokud se vynechá pull-up rezistor tlačítka a používá se jen interní v MCU), není tedy třeba vypínač na baterii.

 

Majáček schéma
Schéma zapojení - stroboskopický majáček

Budete potřebovat:

 

MCU PIC12F629, naprogramovaný 20,60
Patice pro PIC 03,--
Rezistor 10k ke tlačítku 00,40
Rezistor/y 100 ohmů k LED 01,--
2x LED 3mm modrá 06,--
Tlačítko on-on dvoupólové 04,--
Kousek bastldesky nebo kuprextitu 15,--
Šálek čerstvě uvařené kávy  
Součet 50,--

 

Ceny jsou v korunách včetně DPH, cenu kávy od vaší manželky, sousedky či milenky neznám, tu si musíte přičíst sami Smiley Pokud hračka nemá vlastní baterie, přičtěte si ještě cenu použitých baterií (a jejich držáků), tu totiž též neznám - použil jsem do konkrétní hračky - sanitky - dva knoflíkové lithiové články s páskovými vývody nalezené v šuplíku a spájené k sobě. Hodnoty odporu/ů k LED volte podle typu LED a jejich svítivosti, na trhu jsou už i takové, které jsou v difúzním pouzdře a přesto svítí „víc než dosti” i s odporem 1k a víc (tzv. nízkospotřebové, někdy taky udávané jako vysokosvítivé - pravé vysokosvítivé LED ovšem zpravidla mívají čiré pouzdro).

Funkci programu nemá cenu zdlouhavě rozepisovat, nejsou to žádné složitosti a vše podstatné je v komentářích zdrojáku. Program rozhodně není dokonalý a ani nemá ambice takový být, vznikl „metodou ŽaVeS” jako nadstavba jednoho rychlopokusu a je třeba ho brát takový, jaký je (a nebo si ho patřičně upravit podle svého, o čemž mi klidně můžete dát vědět mailem... budu rád, a vaši verzi můžu klidně zveřejnit, když budete chtít).

Malá zajímavost závěrem - tento článek mi shodou okolností ležel na disku přesně tři roky, a už nějakou dobu zaboha nemůžu najít k němu pořízené fotky. Nakonec jsem se tedy rozhodl že vám to sem dám bez fotek, a když bych je náhodou ještě našel, tak je samozřejmě přidám. Ceny jsem upravil na aktuální (odhadem, ke konci roku 2013).


Soubory ke stažení:

majacek.hex - přeložený program
majacek.asm - zdrojový kód