Girder - dálkové ovládání PC

 

Jistě to znáte: Sledujete TV, najednou si na něco vzpomenete, někdo zazvoní nebo si musíte odskočit apod... Chcete zapauzovat svoje video či DVD a hle - „kde jenom je ten dálkáč??”

 

V případě počítače je situace ještě poněkud horší, tam v drtivé většině případů dálkáč ani hledat nemusíte, protože ho počítače obvykle prostě nemívají. Tento fakt mě poslední dobou začínal vadit čím dál víc, neboť často sleduji filmy z PC na televizi, která je na protější straně obýváku, nebo poslouchám empétrojky, a v obojím případě se mi nechce vstávat z křesla a zase si sedat jen proto, že potřebuju např. změnit hlasitost nebo zvolit jinou skladbu. Nedávno jsem při svém surfingu po netu narazil na velice zajímavý, jednoduchý a účinný program (zadarmo pro domácí použití), který umožnuje tento problém efektivně i efektně jednou provždy vyřešit, a to pomocí HW v ceně asi 60,- Kč (včetně kabelu) a libovolného dálkového ovládání, které už máte doma (program jménem Girder se totiž umí "naučit" jeho povely).

 

Girder logo

 

Pomocí Girderu ovšem nemusíte ovládat pouze Winamp apod... Je totiž velice "vzdělaný" a umožní vám řídit počítač, jak si jen zamanete... umí nahradit klávesnici i myš, umí dokonce mnohem víc...je tak chytrý, že umožní spustit libovolnou úlohu. Umí dokonce zasílat jednotlivé události do objektů libovolného běžícího procesu, což je vyloženě super...můžete tak nadefinovat a ovládat naprosto cokoliv!

Tak ale dost chvály, přejdeme k věci. Nejdřív budete potřebovat hardware k přijímání infračervených povelů. Postavte ho podle následujícího schématu:

schéma

 

Budete k tomu potřebovat:

SFH 506-36 nebo SFH 5110-36 (infračervený přijímač, 28,- Kč.  Pozor: SFH 5110 má jinak zapojené vývody, ve schématu červeně)
Rezistor 3k3 nebo 4k7 (libovolný, cena obvykle cca 0,60 Kč)
Zenerova dioda 5V1 (např BZX83V, cena 1,- Kč)
Kondenzátor 100n (stačí keramický, 2,- Kč)
Konektor Cannon 9 samice s krytem (na kabel, 15,- Kč)
2 metry kabelu

K tomu kabelu: stačí i obyčejný drát, 3 žíly zkroucené do svazku. Nevýhoda - drnčí, při šikovném umístění a vytvarování to však není problém. Jestli ale budete zařízení častěji připojovat a odpojovat, tak si radši pořiďte něco měkčího, metr stíněné dvojlinky nebo alarmového kabelu dneska stojí okolo 5,- Kč.

 

Tak co, postaveno? Tak dál, budeme se věnovat nastavení programu. Zařízení zapojte do libovolného portu COM 1-4 (pokud jste tam dali předepsaný konektor, tak by se vám to nemělo podařit připojit do jiného libovolného portu, např. USB. Pokud přeci jen ano, uvažujte o práci u policie, vaše síla a chytrost by se jim mohla hodit). Spusťte program Girder, který jste získali na Internetu, z této stránky nebo z jiného zdroje (vím že vloni vyšel např. v časopisu Chip) a v menu "Soubor" vyberte "Vlastnosti...". V otevřeném okně vyberte záložku "Hardwarové pluginy" a zaškrtněte položku "Igor SFH-56 device", tak jak znázorňuje červená šipka na obrázku.

vlastnosti

"Odšedne" vám tlačítko "Vlastnosti" (žlutá šipka), které stisknete. Vyskočí na vás "okýnko" Igor Config, které se týká nastavení zařízení, které jste si stvořili, viz obrázek.

Igor Config

Zde si zvolíte port, ke kterému jste připojili své zařízení (USB v nabídce skutečně není! :-)) a vyberete vstupní signál. Pokud jste postavili zařízeníčko podle schématu, ponechte "DSR". Potvrďte "OK", okno vlastností taktéž, a máte nastaveno. Pozor!: Aby vám přijímač fungoval, musíte ho:

a) v programu aktivovat (v menu "Soubor" je to ten předposlední řádek, nebo klávesa F9; aktivované zařízení je indikováno zeleně ve stavovém řádku)
2) umístit viditelně pro paprsky ovladače (pozice "pod stolem", "za počítačem" a podobné nemohu doporučit)

Je také dobré mít přijímač umístěn v jiném rohu místnosti než televizi (tedy pokud budete k ovládání PC používat ovladač od TV), protože jinak si budete ovládat TV a PC naráz, což není ideální stav (rozhodně to pak neplní ten účel pro který jsme to tvořili, totiž zpříjemnění života, a pohodlí navíc)

 

Tak, zařízení jsme vyrobili, připojili, nastavili a aktivovali, nyní je čas naučit program to, co po něm budeme chtít. Musíme mu ukázat jak vypadají jednotlivé IR povely a "říci" mu, co má na každý jednotlivý povel vykonat. Postup je následující (vše přes menu "Úpravy"):

1) Vytvořte novou práznou skupinu a pojmenujte ji po programu který chcete ovládat, např. "Winamp"
2) Vytvořte nový povel a pojmenujte ho podle toho, co má provádět, např. "Exit"
3) Stiskněte tlačítko "Learn Event" (nebo "Naučit IR"), v programu vpravo nahoře
4) Program nyní čeká na příjem IR povelu, vyberte si tedy pro žádanou funkci vhodné tlačítko na ovladači, ovladač namiřte na přijímač a vybrané tlačítko stiskněte. Jeho IR kód se vypíše do "toho puntíkatýho" řádku v programu
5) Vypište kolonku "Další příkaz až za...", běžně stačí 200 ms. Je to z toho důvodu, že dálkový ovladač většinou vysílá povely cyklicky rychle po sobě, a pokud byste tuto položku nenastavili a chtěli např. ukončit program pomocí stisku ALT+F4, tak byste během jednoho stisku tlačítka neukončili jen ten jeden žádaný program, ale i všechny ostatní včetně Windows, neboť tuto klávesovou zkratku poskytuje systém všem programům a obsluhuje ji sám, nikoliv uživatelský program.
6) V záložkách dole si nastavte, co má daný povel vykonat. Možností je hodně, nicméně jsou přehledně uspořádány v záložkách a myslím že není třeba k tomu nic dodávat, je to snadné
7) Vytvořený příkaz, skupinu i jakoukoliv změnu hned uložte, při příštím startu programu budete vytvořený a uložený soubor opět potřebovat!

Tak, toť vše, užívejte k plné spokojenosti a zpříjemněte si život.

Autor stránek v žádném případě neručí za případné škody způsobené nesprávným, nevhodným či jiným použitím výše popsaného zařízení i zde popsaného programu! Program je pro domácí použití zdarma, jeho případné komerční využití je třeba konzultovat s autorem programu!

Domovská stránka programu Girder: http://www.stack.nl/~stilgar
E-mail na autora programu: stilgar(at)stack.nl