ACTA... Ad acta

 

ACTA je zkratka pro „Anti-Counterfeiting Trade Agreement”, česky se to překládá jako „Obchodní dohoda proti padělání”. K této dohodě původem z USA, která zavádí novoty, které si pranic nezadají s praktikami minulého režimu a v mnohém je ještě překonávají, se Eurokomunistická strana... ehm, pardon, Evropská unie a potažmo naše česká vláda, zastoupená Bendlem, přidala.

 

V Europarlamentu byla tato věc projednána „naprosto transparentně” v balíčku zákonů o rybolovu, naše vláda se pak jela do Japonska připojit podpisem. Potajmu. Japonci to pro jistotu hned potom radši ještě zašili do trezoru, samozřejmě též „kvůli transparentnosti”. Zavedení do legislativy a následné praktické uplatnění na občanech je tedy již jen otázkou času.

 

ACTA shut up

 

Tahle věc, pod rouškou boje proti plagiátorství a porušování autorských zákonů, umožní např. celníkům, aby vám při cestách do zahraničí libovolně projížděli média, flash disky, mobily, notebooky atd. (za většinu z toho jste předtím museli zaplatit v rámci presumpce viny nenažraným autorským svazům jako OSA autorský poplatek za prázdné médium), jestli v nich náhodou „nepašujete” něco, na co nemáte copyright nebo zaplacená práva. Když se jim nebudete líbit, může to být klidně třeba „jen” jakýkoliv obrázek, vyzvánění, nebo např. zakoupený soubor mp3 (jehož koupi a legálnost ale nebudete samozřejmě moci na místě prokázat), atd. atd. Fantazii se meze nekladou. A nejen to, je toho mnohem víc, kde vám budou moci uzurpovat vaše legální práva.

Proč o tom píšu? S tímto jednáním, dokumentem, i způsobem jeho schválení (kdy námi volení zástupci, aniž by se nás na cokoliv ptali a potajmu jeli rozhodovat „O nás bez nás”), bytostně nesouhlasím. Jelikož samozřejmě nejsem sám, bylo na dnešní sobotu, tj. 28. ledna 2012, organizovány celodenní protestní akce v pětadvaceti největších městech.

Byl jsem tam. A výsledek? Nikde nikdo! V Praze na náměstí asi desítka „zmrzlých” plus pár zvědavců.

Lidi, to nám naše vlastní svoboda (dokud ji ještě aspoň relativně máme) nestojí ani za to, abysme zvedli pozadí z teplíčka a šli pro ni zamávat cedulkou? Opravdu ne? Potom si tedy vládu, jakou máme, a postupné okrajovaní našich práv a svobod až po novou totalitu zasloužíme se vším všudy!

 

MĚJTE ALE NA PAMĚTI, ŽE VAŠE DĚTI SE NIČÍM NEPROVINILY!
PŘESTO V TOM, KDYŽ TEĎ NIC NEUDĚLÁME, BUDOU MUSET ŽÍT!

 

*** Aktualizace 31. ledna 2012 ***

Už jsem trochu vychladnul, navíc to vypadá, že v dalším kole by to s tou účastí mohlo být lepší. Tedy, také v to upřímně v doufám. Neodpustím si ale apel - pokud vám budoucnost a vaše svoboda není lhostejná, pokud tu nechcete druhou a horší totalitu, prosím připojte se. Dejte najevo svůj nesouhlas, dejte najevo, že se Vám toto jednání politiků nelíbí a že si nemohou dělat, co se jim zlíbí. Je to právě nyní, v tuto dobu a v tyto chvíle, možná důležitější než byste si vůbec troufli odhadovat.

 

*** Aktualizace 10. dubna 2012 ***

Dnes se odehrálo další dějství. Bohužel se ukazuje, že... se vlastně nic moc neukazuje, a celé je to spíš habaďůra na voliče, než seriózní jednání. Jelikož jsme ale nic jiného snad ani nečekali, nenecháme se opít rohlíkem, a budeme křičet stále dál, a naopak ještě o to hlasitěji. Přidejte se, jde i o vaši existenci, o vaši budoucnost.

 

Další dějství. Situaci nadále sledujeme.

 

==========

 

ACTA odkazy:

Wikipedia
Novinky.cz
První výzva
Technet - zákony už máme

Pozvánka na protest
Budete tam taky?